You are here

a) $1.0 \times 10^7 \textrm{ J}$
b) 29 cents. No, it wouldn't be possible to feed your self for a day with this amount of money. This shows how cheap energy is from the utility, and how expensive it is from food.

Giancoli 6th Edition, Chapter 14, Problem 3

(1:36)

Chapter 14, Problem 3 is solved.

View sample solution